In this section

School Clubs

General

Club

Year

Staff

Time

Room

Every Morning

Breakfast club

All

Ms El Kandil and Ms Torres

7.45-8.40

Dining Hall

 

Study Zone

All

Librarian

8:00-8:40

Library 

Every Lunch

Curriculum support home learning 

All

SEN Staff

1:35-2:15

Curriculum support

 

House football

All

Ms Blakebrough

1:40-2:00

MUGA

Daily After School (Not Monday)

Curriculum support home learning

All

SEN Staff

3:15-4:15

Curriculum support

 

Study zone

All

Librarian

3:15-5:00

(3.15 – 4.00 on Wednesday)

Library 

 

English Film Club

12

Ms Khan and Mr Marker

TBC

Eng 5

Monday

 Lunch

Home learning club

10

Ms Chohan

1:35-2:15

Media Room

After School

Badmington

All

Mr Deo

3:15-4:30

Sports Hall

 

Gym club

KS4/KS5

Ms Blakebrough

3:15-4:15

Gym at leisure centre

 

Student Librarians

All (invitation only)

Ms Eastmond

3:20-3:50 (week 2 only)

Library

 

Urdu

All

Ms Mahmood

3:20-4:20

MFL 6

Tuesday

Lunch

Home learning club

9

Ms Shiju

1:35-2:15

Maths 9

 

Home learning club

8

Ms Biring

1:35-2:15

ICT 2

 

Young scientist club

7-9

Ms Sandhu/Ms Ahmad

1:35-2:15

Science

 

Open music club

All

Ms Garrioch

1:35-2:15

Music

After School

Netball

All 

Ms Chohan/Ms Harris

3:15-4:30

MUGA

 

Cooking club

All

Ms Torres/Ms Whitehead

3:15-4:30

Food Tech

 

Boys football

9-10

Mr Price and Mr Paine

3:15-4:30

Sports Hall

 

Home learning club

7

Ms Osman

3:15-4:15

Maths 8

 

Oxford Inspire

9 (Invitation Only)

Ms Symonds

3:15-4:15

Hum 2

Wednesday

Lunch

Study club

11

Ms Puni

1:40-2:10

Bis 1

After School

Sewing Club

All

Ms Taylor

3:15-4:30

Tec 1

 

Indoor cricket

All

Miss Arti

3:15-4:30

Sports Hall

 

Rugby

All

Ms Blakebrough/ Mr Dillamore

3:15-4:30

Field

Thursday 

Lunch

Art club

All

Mr Portwain

1:35-2:15

Art 1

 

Science club

7-8

Ms Ahmad/Ms Sandhu

1:35-2:15

Sci 1

 

Choir 

All and staff

Ms Garrioch

1:35-2:15

Music

 

Chess club

All

Mrs Schlegel

1:15-2:15

Tech 2

After School

Craft club

All

Ms Torres/Ms Whitehead

3:15-4:30

Glass room 

 

Boys football

7-8

Mr Knox and Mr Paine

3:15-4:30

Sports Hall

Friday

Lunch

Drama club

All

Ms Leathers/Ms Baron

1:35-2:15

Drama

After School

Lego robotics club

7-9

Ms Banu

3:15-4:15

Sci 9